Co ile wymieniać kask rowerowy?

favorite Odsłony: 754
Co ile wymieniać kask rowerowy?

Co ile wymieniać kask rowerowy?

Kask rowerowy stanowi podstawę bezpieczeństwa na rowerze. To nie tylko kwestia ochrony głowy, naszego zdrowia, ale przede wszystkim życia. Nosząc kask zwiększamy prawdopodobieństwo przeżycia w wyniku upadku z roweru czy zderzenia z innym rowerzystą czy pojazdem.

Kiedy trzeba wymienić kask?

Do wymiany kasku jesteśmy zmuszeni gdy pojawi się widoczne uszkodzenie np. pęknięcie na skutek upadku. Jest to powód oczywisty, nad którym nie trzeba się zastanawiać. Jednakże nie tylko w przypadku pęknięcia skorupy należy wymienić kask. Czasami w sytuacji zderzenia z twardą powierzchnią, uszkodzenie jest widoczne gołym okiem, inny razem jest nie do wykrycia. Jeśli wiemy, że wystąpił upadek i nastąpiło uderzenie kasku w podłoże lub inną twardą powierzchnię, należy go wymienić nawet jeśli nie widzimy uszkodzenia. Niektóre z nich nie są widoczne, ale mogą wpłynąć na wydajność kasku, który następnym razem może nie spełnić swojej roli.

Dlaczego powinno się wymieniać kask ze starości?

Kask rowerowy nie tylko wymaga wymiany gdy ulegnie zniszczeniu lub występuje podejrzenie spadku jego wydajności na skutek upadku. Kask poddany działaniu różnych czynników, w tym czasu, zmienia swoje właściwości, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie lub nawet brak ochrony. Istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszać proces starzenia się kasku rowerowego. Są nimi:

1. Temperatura - to czynnik mający istotny wpływ na kleje, które stosowane są w kaskach. Zmniejszając poziom sklejenia poszczególnych elementów, temperatura może ingerować w konstrukcję oraz skuteczność kasku.

2. Promieniowanie UV - oprócz wpływu na kleje użyte do produkcji kasku, czynnik ten ma także znaczenie w zakresie jego elastyczności. Na skutek działania promieniowania na tworzywa, z których wykonany jest kask, może tracić on elastyczność. W konsekwencji nie spełni dobrze roli ochronnej czy też zmniejszy się jego skuteczność.

Woda i wilgotność - to czynniki, które nie tylko mają znaczenie dla klejonych elementów, ale również metalowych, ponieważ mogą przyczyniać się do powstawania rdzy.

Czas - pod jego wpływem, poszczególne części kasku ulegają starzeniu, zmniejszają się ich właściwości, czy też elementy konstrukcyjne ulegają osłabieniu. Jest to czynnik, na który nie mamy wpływu. Nawet jeśli kask będzie mało używany bądź będziemy bardzo ostrożnie z nim postępować, to i tak upływ czasu zrobi swoje.Co ile wymieniać kask?

Kask powinno wymieniać się nie tylko wtedy gdy jest ku temu powód, jak wspomniano we wcześniejszym akapicie, ale także po upływie określonego czasu. Ze względu na zużywanie się elementów podczas korzystania z kasku, ale również niezależnych od nas czynników, na skutek których kask zmniejsza swoją skuteczność i poziom ochrony wraz z upływem czasu, producenci zalecają wymianę po około 5 latach. Oczywiście, gdy sytuacja tego wymaga należy wymienić go wcześniej, ale jeśli nawet kask jest zadbany i mało używany, to ze względów bezpieczeństwa warto wymienić go po kilku latach.

Polecany kask rowerowy - Livall BH62 NEO

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password